Moody's Ratings Ipak Yuli Bankning milliy va xorijiy valyutadagi uzoq muddatli depozit reytinglarini B1 darajasidan Ba3 darajasiga, shuningdek, Bankning Baseline Credit Assessment (BCA) va Adjusted BCA ko‘rsatkichlarini b1 darajasidan ba3 darajasiga oshirdi hamda "Barqaror" prognozni tasdiqladi.
Reytinglarning oshirilishi Moody's tomonidan O‘zbekiston Respublikasining suveren reytingi yaxshilanganidan so‘ng qabul qilingan qaror bo‘lib, mamlakat bank sektori faoliyati uchun sharoitlar yaxshilanayotganini aks ettiradi. Agentlik bahosiga ko‘ra, bunga institutsional muhitning takomillashuvi, iqtisodiy barqarorlik hamda fiskal ko‘rsatkichlarning yaxshilanishi xizmat qilmoqda.
Moody's ma'lumotiga ko‘ra, Ipak Yuli Bankning ba3 darajasidagi bazaviy kredit bahosi (BCA) bankning barqaror daromad manbalari, yuqori rentabelligi, aktivlarining yuqori sifati va mustahkam kapital pozitsiyasiga asoslanadi. "Barqaror" prognoz esa agentlik bankning kredit profili kelgusi 12–18 oy davomida barqaror saqlanib qolishini kutayotganini anglatadi.
Reytinglarning oshirilishi Ipak Yuli Bankning moliyaviy barqarorligi, samarali risklarni boshqarish tizimi va izchil rivojlanish strategiyasining xalqaro reyting agentligi tomonidan berilgan navbatdagi e'tirofi bo‘lib, mijozlar, investorlar, aksiyadorlar va biznes hamkorlari ishonchini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Moody's повысило долгосрочные депозитные рейтинги Ipak Yuli Bank до уровня Ba3 со стабильным прогнозом
Moody's Ratings повысило долгосрочные рейтинги депозитов Ipak Yuli Bank в национальной и иностранной валюте с B1 до Ba3, а также повысило базовую оценку кредитоспособности (Baseline Credit Assessment, BCA) и скорректированную BCA с b1 до ba3, подтвердив по рейтингам стабильный прогноз.
Решение Moody's последовало за повышением суверенного рейтинга Республики Узбекистан и отражает улучшение условий для развития банковского сектора страны. По оценке агентства, этому способствуют укрепление институциональной среды, устойчивость экономики и улучшение бюджетно-финансовых показателей.
Moody's также отмечает, что повышение базовой оценки кредитоспособности Ipak Yuli Bank до уровня ba3 обусловлено устойчивыми источниками доходов, высокой прибыльностью, высоким качеством активов и сильной капитальной позицией банка. Стабильный прогноз означает, что агентство ожидает сохранения устойчивого кредитного профиля банка в течение следующих 12–18 месяцев.
Повышение рейтингов стало очередным подтверждением финансовой устойчивости Ipak Yuli Bank, эффективности выбранной стратегии развития и высокого качества управления рисками. Оно также способствует дальнейшему укреплению доверия со стороны клиентов, инвесторов, акционеров и деловых партнеров.