«GLOBAL MONEY WEEK 2023»
“Ipak Yo‘li” banki O‘zbekiston Markaziy banki rahbarligi ostida bolalar va yoshlarning moliya va iqtisodiyot sohasidagi bilim darajasini oshirish maqsadida navbatdagi “GLOBAL MONEY WEEK 2023” moliyaviy ta’limga oid aksiyani o‘tkazmoqda.
![]() |
Bu yilgi “GLOBAL MONEY WEEK 2023” ma’rifiy aksiyasi “Ipak Yo‘li” bankida Toshkent, Farg‘ona va Qarshi shaharlaridagi maktab o‘quvchilari va talabalari uchun “Ochiq eshiklar kuni” bilan boshlandi. Bankning bosh ofisi va filiallariga Toshkent shahridagi “Lider” maktabi, Buxoro shahridagi “Alfraganus” xususiy maktabi va Farg‘ona shahridagi Farg‘ona politexnika instituti o‘quvchilari tashrif buyurdi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad bolalar va o‘smirlarni moliyaviy savodxonlik va iqtisodiy bilimlarga keng jalb etishdan iborat. O‘nlab bolalar va talabalar bankka tashrif buyurib, bank ish jarayonlarini o‘z ko‘zlari bilan ko‘rish imkoniga ega bo‘ldi.
Bolalar bank tomonidan mijozlarga taqdim etilayotgan karta turlari bilan tanishdi, shuningdek, bitta kartaning yaratilish jarayoniga guvoh bo‘ldi.
Farg‘ona politexnika instituti talabalari uchun “Axborot xavfsizligi va bank kartalari” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi.
Bank xodimlari kreditlar, depozitlar, mikrokreditlar va boshqa bank mahsulotlari nima ekanligini sodda va aniq tilda tushuntirib berishdi. Tadbir yakunida barcha ishtirokchilar bankning esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar. Biz yosh avlod bilan uchrashishdan va moliyaviy savodxonlik sohasidagi barcha ko‘nikma va bilimlarimizni o‘rgatishdan xursandmiz va umid qilamizki, bu kun ular uchun unutilmas bo‘ldi, chunki ular nafaqat moliyaviy institutni ichkaridan ko‘rishdi, balki bu kasbni o‘rganmoqchi bo‘lganlar kelajakda nimalarga e'tibor berishlari kerakligini ham bilib olishdi.

«GLOBAL MONEY WEEK 2023»
Банк «Ипак Йули» при координации Центрального банка Узбекистана проводит очередную финансовую образовательную кампанию по повышению уровня знаний детей и молодежи в области финансов и экономики. «GLOBAL MONEY WEEK 2023»
![]() |
Образовательная кампания «GLOBAL MONEY WEEK 2023» в банке «Ипак Йули» в этом году началась с «Дня Открытых Дверей» для школьников и студентов городов: Ташкента, Ферганы и Карши. Головной офис и филиалы банка посетили: школа «Лидер» в городе Ташкент, Частная школа « Альфраганус» в городе Бухара и Ферганский Политехнический институт в городе Фергана.
Целью мероприятия является привлечение детей и подростков к финансовой грамотности и экономическим знаниям. Десятки детей и студентов смогли посетить банк и своими глазами увидеть банковские рабочие процессы.
Дети ознакомились с видами карт, которые банк предлагает клиентам, а также стали свидетелями процесса создания одной карты.
Для студентов Ферганского Политехнического института был проведен семинар на тему «Информационная безопасность и банковские карты».
Работники банка просто и доступно объяснили, что такое кредиты, депозиты, микрозаймы и другие банковские продукты. В конце мероприятий все участники получили памятные призы от банка. Мы рады встретить подрастающее поколение и передать все свои навыки и знания в области финансовой грамотности и надеемся, что этот день для них стал незабываемым, ведь они увидели не только финансовое учреждение изнутри, но и узнали, на что в будущем следует обратить внимание тем, кто хочет освоить эту профессию.